hezaveh
04 خرداد 1402 - 10:37

نگرانی تاجیکستان از بازداشت دسته‌جمعی اتباع این کشور در روسیه

در دیداری که در محل وزارت امور خارجه تاجیکستان بین سفیر روسیه در دوشنبه و مقامات تاجیک برگزار شد، تاجیکستان از بازداشت‌های دسته‌جمعی شهروندان این کشور در قلمرو روسیه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، وزارت امور خارجه تاجیکستان در پی بازداشت دسته جمعی شهورندان این کشور در روسیه «سمیان گریگوریف»، سفیر این کشور در دوشنبه را به محل وزارت امور خارجه احضار کرد.

در این دیدار نگرانی طرف تاجیکی در مورد اطلاعات دریافتی در خصوص بازداشت‌‌های دسته‌جمعی شهروندان تاجیکستان در خاک روسیه به بهانه‌های مختلف ابراز و بر لزوم واکنش مشترک در برابر مشکلات مهاجرتی موجود و نوظهور و همچنین اهمیت انجام اقدامات هماهنگ برای توسعه تدابیر مشترک احتمالی در مورد مسائل مهاجرتی تاکید شد.

طی این دیدار همچنین حادثه‌ای که در یکی از خوابگاه‌های دانشگاه دولتی منطقه «خاباروفسک» روسیه رخ داد که در جریان آن بیش از 100 دانشجوی تاجیک این دانشگاه توسط نیروهای مجری قانون این کشور بازداشت و مورد بازجویی و رفتار بی‌رحمانه قرار گرفتند، به تفصیل بررسی شد.

تاکید شد که چنین حوادث برای روحیه شراکت راهبردی و روابط هم‌پیمانی بین تاجیکستان و روسیه مناسب نیست و ممکن است به تلاش‌های دو طرف برای توسعه بیشتر همکاری‌ها در زمینه آموزش آسیب برساند.

شایان ذکر است که اطلاعاتی مبنی بر ضرب و شتم بیش از 100 دانشجوی تاجیک در دانشگاه دولتی «کامسامولسک بر آمور» توسط نیروهای امنیتی منطقه «خاباروفسک» روسیه 23 مه منتشر شد.

این در حالی است که حدود 100 مهاجر تاجیک شامگاه 23 مه در پی یورش‌های پلیس روسیه به کافه‌تریاهای متعلق به تاجیک‌ها بازداشت شدند.

بنابر این گزارش، همان شب حدود 30 نفر از مهاجران اخراج شدند. به گفته منبع رادیوی آزادی نیروهای ویژه روس با مهاجران گستاخانه رفتار و آنها را تحقیر و توهین کرده و گفته‌اند که خوب بود اگر آنها را برای حفر سنگر به اوکراین منتقل می‌کردند.

مقامات روسیه دلیل یورش بر مهاجران تاجیک و ضرب و شتم بی‌رحمانه آنها را توضیح نداده‌اند. سفارت روسیه نیز از توضیح این موضوع تا بحال خودداری کرده است.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1237446